اخبار

img
img
img
img
shape
shape
تداوم کاهش محسوس قیمتها در بازار مسکن / مقاومت بساز بفروش‌ها در برابر ارزانی
تاریخ : سی ام شهریور 92

به نام خداوند جان و خرد

همیشه پیش بینی وضعیت بازارها در دوران گذار ، ممکن است با اشتباهاتی همراه باشد. بویژه در بازارهای کالاهای سرمایه ای مثل مسکن که پدیده های بسیار زیاد و بعضا" پیچیده ای در رونق یا رکود آن نقش دارند.

برخی پدیده های نوین نیز در سالهای اخیر در این زمینه نقش عمده ای را ایفا نموده اند، "مسکن مهر" و "نوسازی بافت های فرسوده" و سیاستگذاری های مربوط به آن ها در کنار دیگر پدیده های سنتی مثل سیاست خارجی کشور و نوسانات نرخ ارز و به تبع آن نوسانات قیمت مصالح و .... تبدیل به یکی ازعوامل موثر بر بازار مسکن شده اند.

هم اکنون به تبع سیاست خارجی تنش زدای دولت تدبیر و امید و کاهش نرخ دلار قیمت‌ها در بازار مسکن به شکل محسوسی کاهش یافته است به‌طوری‌که در برخی از محله های مرکز شهر تهران که حباب قیمتی بیشتری داشت، نرخها تا 800 هزار تومان در هرمتربع کاهش نشان می دهد.

به گزارش مهر، در حال حاضر در برخی از محله های تهران قیمتها به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است به طوری‌که تا هر مترمربع 800 هزار تومان پایین تر خرید و فروش می شود در واقع محله هایی که بیشترین حباب مسکن را داشتند با کاهش قیمت بیشتری مواجه شده اند اما وضعیت بازار وضعیت بازار مسکن در روزهای اخیر نشان می دهد برخی از سازندگان در مقابل کاهش قیمتها و شکستن بیشتر حباب بازار مسکن مقاومت نشان می دهند.

در واقع این دسته از سازندگان حاضر نیستند قیمتها را کاهش دهند و معتقند که وقتی نرخهای چند برابری را برای مصالح ساختمانی پرداخت کردند الان نمی توانند با قیمتهای کمتری آپارتمانهای خود را به فروش برسانند، زیرا در نهایت سود چندانی نصیب آنها نمی شود. در حقیقت، عرف نادرستی در بازار مسکن به وجود آمده که سازندگان و بساز بفروش‌ها دیگر حاضر نیستند کمتر از دو برابر، سودی را به دست بیاورند؛ به همین جهت در مقابل کاهش قیمتها انعطافی نشان نمی دهند و حاضر به فروش آپارتمانهای خود نیستند.

از سوی دیگر کاهش نرخ ارز در هفته گذشته یکی از موضوعاتی است که می تواند در درازمدت تاثیر زیادی را بر بازار مصالح ساختمانی داشته باشند و نرخ ساخت را در هرمترمربع کاهش دهد بنابراین امکان کاهش بیشتر قیمت ها در بازار مسکن وجود دارد.

براساس این گزارش، در حال حاضر به طور متوسط نرخ ساخت مسکن کمتر از 700 هزار تومان است که البته وابسته به نوع مصالحی است که در ساخت به کار می رود اما کاهش قیمتها در برخی از مصالح ساختمانی مانند سنگ، تاثیر زیادی را بر نرخ ساخت و ساز گذاشته است.

نرخ آپارتمان در برخی از محله های تهران

براساس گزارش میدانی خبرنگار مهر، آپارتمان 50 متری تکواحدی در ستارخان با عمر یک ساله با قیمت 252 میلیون تومان فروخته می شود و در میدان غیاثی آپارتمانی به همین مساخت نوساز متری 2 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می رسد.

در خیابان سپه بین اسکندری و نواب آپارتمانی با متراژ 50 متر دوخوابه، طبقه دو با پارکینگ و انباری و عمر 9 ساله با نرخ 132 میلیون تومان نقد، 20 میلیون رهن و 18 میلیون تومان وام فروخته می شود و در بریانک واحدی 46 متری و نوساز با تمامی امکانات متری 3 میلیون و 100 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

در مرتضوی جیحون هم آپارتمانی نوساز با متراژ 47 متر مربع و پارکینگ با 100 میلیون تومان نقد، 30 میلیون تومان رهن و 20 میلیون تومان وام بافت فرسوده به فروش می رسد.

همچنین در معلم مرودشت واحدی 47 متری با عمر 10 ساله متری 3 میلیون و 800 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است و در وحدت اسلامی مختاری واحدی با متراژ 46 متری، نوساز با شرایط 20 میلیون تومان وام، 10 میلیون تومان رهن و 130 میلیون تومان نقد به فروش می رسد.

در خیابان بهار شیراز واحدی 50 متر با دو انباری و 40 میلیون رهن با شرایط وام 20 میلیونی و 143 میلیون تومان نقد فروخته می شود، همچنین در بلوار فردوس واحدی با متراژ 47 متر با پارکینگ و انباری و عمر 12 ساله 245 میلیون تومان به فروش می رسد.

واحدی دیگری با همین متراژ در تهرانپارس با عمر 6 ساله و پارکینگ و انباری 185 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است و یک دستگاه آپارتمان در شهرری دولت آباد با مساحت 50 مترمربع با پارکینگ 137 میلیون تومان فروخته می شود. در خیابان فردوس غرب سازمان برنامه، واحدی 49 متری و یک خوابه متری 5 میلیون و 200 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است و در تهرانسر واحدی 54 متری چند سال ساخت در هرمترمربع 2 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رسد.

ساخت مسکن مهر در بافت‌های فرسوده ونوسازی بافت‌ها با محوریت ساکنان

در زمینه دو پدیده جدید موثر بر بازار مسکن نیز وزیر راه و شهرسازی خبرهای خوبی را اعلام نمود.

به گزارش خبرگزاری مهر ،وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده باید با محوریت ساکنان این بافت‌ها انجام گیرد، گفت: ساخت مسکن مهر در بافت‌های فرسوده و استفاده حداکثری از امکانات این مناطق یک استراتژی درست است.

عباس آخوندی در جمع خبرنگاران با اشاره به ادامه ساخت مسکن مهر در بافت‌های فرسوده، اظهار داشت: بطور قطع استفاده حداکثری از امکانات بافت های فرسوده یک استراتژی درست است زیرا این بافت‌ها نه تنها خدمات زیربنایی دارند بلکه از سرمایه اجتماعی و فرهنگی بهره مند هستند، بنابراین افزایش ساخت و ساز ها در این بافت ها به نفع سرمایه گذاری در کشور است.

وی با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده مبین هویت و فرهنگ ملی ایران هستند، گفت: دستکاری در بافت‌های فرسوده باید با حفظ هویت شهری انجام شود و ما در جریان بازآفرینی این بافت‌ها باید به چگونگی حفظ جریان تاریخی آنها هم توجه کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بافت های فرسوده عمدتا شهروندان سکونت دارند، افزود: مبنای کار اینست که نحوه اقدامات ما باید ضمن نوسازی بافت های فرسوده شهری به حفظ حقوق صاحبان این واحدها هم توجه شود.

آخوندی تصریح کرد: بنابراین عنصر اقدام کننده در بافت ها خود ساکنان هستند و ما به عنوان پشتیبان آنها عمل خواهیم کرد در واقع به سمتی می رویم که از تشکل ساکنان در احیای بافت ها استفاده کنیم و خدمات فنی و مهندسی را در اختیارشان قرار دهیم بدون آنکه دخالت گسترده در این بافت ها داشته باشیم.

وی در خصوص برنامه ریزی شهری برای احیای بافت های فرسوده، اظهار داشت: در تمام طرح های جامع و تفصیلی شهرها به این بافت ها توجه شده است اما در عمل این بافت ها تبدیل به پروژه های عملیاتی شده که دولت در آن مداخله می کند و حق انتخاب ساکنان حذف شده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بنابراین نوسازی باید با تکیه بر همراهی، مشارکت و پیشتازی ساکنان باشد تا امکان زندگی بهتر برای ساکنان فعلی ایجاد شود نه اینکه ساکنان را از بافت ها بیرون کنیم.

بنابراین با توجه به کاهش نرخ ارز و پیش بینی فعالان اقتصادی در زمینه تثبیت نرخ دلار و نیز سیاست های خوبی که در زمینه تلفیق مسکن مهر با بافت های فرسوده از زبان وزیر راه و شهر سازی شنیده شد ، بازار مسکن نیز به سمت کاهش قیمت اجتناب ناپذیر ، ثبات و به تبع آن رونق پیش خواهد رفت ، هر چند با سرعتی کم و مقاومت بعضی ذینفعان این بازار.

بالا